W Elektryku. Wejherowo
W środę, 22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki skorzystałem z zaproszenia wejherowskiego „Elektryka” i spotkałem się z młodzieżą.
Rozmawialiśmy o różnych obliczach współczesnej literatury kaszubskiej. Zdjęcie ze strony: http://zsp2.net/?p=5303
Oto relacja Organizatora:
W bibliotece ZSP nr 2 w dn. 22 kwietnia 2015 r. gościł p. Tomasz Fopke, znany satyryk i działacz kultury kaszubskiej, obecnie dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Spotkanie zorganizowała p. Małgorzata Olszak z okazji Międzynarodowego Dnia Książki przypadającego w kwietniu, a uczestniczyli w nim uczniowie z kl. 1 aT i z kilku innych klas rozumiejący język kaszubski.
Gościa powitali i informację o jego twórczości przedstawili: Magdalena Block – kl. 2 bLO, Dominika Kołodziejska – kl. 2 bLO, Konrad Warmke – kl. 1 fT.
P. T. Fopke rozmawiał z młodzieżą po kaszubsku, opowiedział o początkach swojej twórczości: pasja tworzenia satyr zaczęła się od zbierania książeczek z humorami i tłumaczenia ich na j. kaszubski, p. Fopke zaczął pisać także własne teksty. Przetłumaczył, znane prawie wszystkim z dzieciństwa, wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima – recytował „Rzepkę”, „Na straganie”, „Murzynka Bambo”, jednocześnie rapując z młodzieżą. Po co tłumaczył na j. kaszubski? – aby zachęcić młodych ludzi do czytania w tym języku. Młodzież czytała także wiersze i dowcipy po kaszubsku.
Opowiadając żarty i czytając satyry p. Fopke prosił o uważne słuchanie, po czym ogłaszał mini konkursy i pytał o znaczenie poszczególnych słów w tekście – za każdą dobrą odpowiedź uczniowie otrzymywali w nagrodę tomiki poezji, karty z wierszykami, płyty z nagraniami Kaszubskiego Idola 2014.
Autor: Małgorzata Olszak