Podziękowanie. Zmiana zrzeszeniowej warty w Chwaszczynie
W czwartek, 3 października odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie. Powołaliśmy nowe władze: zarząd i komisję rewizyjną.
Jako ustępujący prezes (statut dopuszcza pełnienie tej funkcji tylko przez okres dwóch kolejnych kadencji), pragnę podziękować za te sześć lat owocnych działań wszystkim Osobom, Instytucjom i innym Ciałom, z którymi miałem przyjemność współpracować w latach 2007-2013.
Wśród zrealizowanych inicjatyw chciałbym wyróżnić te, moim zdaniem najistotniejsze, które wymagały żmudnej pracy całego grona osób:
1. Comiesięczne msze św. kaszubskie w Chwaszczynie. Oprócz promocji kaszubszczyzny, owych pieśni kaszubskich i integracji środowiska kaszubskiego parafii przyczyniły się do powstania chóru „Strzelenka” z Tuchomia. Stworzyły również dobry grunt pod organizację kolejnych pieszych pielgrzymek kaszubskich do Sianowa, na odpust Matki Boskiej Szkaplerznej, Królowej Kaszub. Dzięki organizowanym równolegle mszom kaszubskim przez zrzeszeńców w Gdańsku-Osowej, osoby i formacje muzyczne z Chwaszczyna i Tuchomia miały możliwość gościnnych występów i prezentacji.
Dla integracji społeczności Chwaszczyna i okolic zorganizowane zostały również cztery kolejne Festyny Kaszubskie.
2. Nastąpiła reaktywacja koła haftu kaszubskiego przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Dzięki bardzo dobrej współpracy z KGW w 2008 roku doszła do skutku idea reaktywacji koła haftu, po 28-letniej przerwie. Jesteśmy partnerami dla KGW w zakresie promocji i naboru do koła haftu.
3. Projekty i dotacje.Uzyskanie osobowości prawnej dla oddziału pozwoliło na skuteczne aplikowanie o środki publiczne. (Przygotowano ponad dwukrotnie więcej projektów do różnych instancji.)
Rok 2010, Gmina Żukowo:
- koncepcja gry planszowej „Szlakiem Woja Żuka”- 2000zł.
- Cool-tura- gminny cykl spotkań z twórcami regionu Kaszub i Pomorza- 1800zł.
- Zespół Wokalno-Instrumentalny STOLEM- instruktaż muzyczny- 4000zł.
- Spływ Radunią- 1400zł.
- Zespół Wokalno-Instrumentalny STOLEM- wykonanie strojów dla zespołu- 5000zł.
- Stoimy kulturą- prezentacje grup artystycznych Chwaszczyna i okolic poza gminą Żukowo- 4000zł.
- I Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3000zł.
Rok 2011. Gmina Żukowo:
-Szlakiem Woja Żuka II- opracowanie makiety gry- 2000zł.
- II Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3500zł.
- Zespół Wokalno-Instrumentalny "Stolem"- instruktaż muzyczny- 5000zł.
- Spływ Radunią- 700zł.
- Trąbë grają- opracowanie i wydanie 20 opracowań melodii kaszubskich na orkiestrę dętą- 2000zł.
- Żukowskie jadło- wydanie przewodnika kulinarnego po gminie Żukowo - 3000zł.
Rok 2012. Gmina Żukowo:
- III Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3000zł.
- Zespół Wokalno-Instrumentalny "Stolem"- instruktaż muzyczny- 5000zł.
- Gmina w kieszeni- wydanie kieszonkowego przewodnika po zabytkach gminy Żukowo- 9300zł.
Rok 2013, Gmina Żukowo:
- IV Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3000zł.
- Zespół Wokalno-Instrumentalny "Stolem"- instruktaż muzyczny- 4200zł.
- Szlakiem Woja Żuka III- wydanie gry planszowej- 5000zł.
- Wydanie zbioru wierszy i skeczy Kazimierza Jastrzębskiego- 2000zł.
- Nagranie słuchowiska „Spiącé wòjskò” i stworzenie gry edukacyjnej dla dzieci- 6300zł.
- Spływ kajakowy Radunią- 1664zł.
Miasto Gdańsk:
- Kreatywna Osowa- cykl warsztatów kształtujących zdolności manualne- 8760 zł.
Oddział był partnerem w realizacji trzech projektów unijnych: budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Chwaszczynie (lider- Gmina Żukowo), wykonanie strojów dla zespołu KASZUBKI (lider- ZK-P Banino) oraz kurs komputerowy (lider- KGW Chwaszczyno). Kolejny, w którym liderem jest nasz oddział (na stroje dla chóru STRZELENKA z Tuchomia)- jest obecnie rozpatrywany przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku.
Ponadto w roku 2008 zdobyliśmy grant Zarządu Głównego ZK-P na projekt płytowy „Majkowski na hip-hopowo”- 2500zł.
Aby zrealizować te dotacje i inne zadania statutowe- pozyskaliśmy dodatkowo znaczne środki finansowe i pozafinansowe wsparcie od sponsorów, zarówno firm jak i osób prywatnych. Składki członkowskie stanowiły jedynie ułamek naszego budżetu:(
4. Artefakty zrzeszeniowe. Z naszej inicjatywy światło dzienne ujrzały:
3 książki: przewodnik kulinarny po gminie Żukowo, przewodnik po zabytkach gminy Żukowo oraz zbiór wierszy i skeczy Kazimierza Jastrzębskiego; 2 płyty: z hip-hopem „Pò wid sygóm” i pielgrzymkowa „Wanoga do Bòga” oraz gra planszowa o historii gminy Żukowo- „Szlakiem Woja Żuka”.
Kolejny projekt „Nagranie słuchowiska „Spiącé wòjskò” i stworzenie gry edukacyjnej dla dzieci” jest w trakcie realizacji.
5. Skuteczne wystąpienie jako reprezentanta społeczności zrzeszonej gminy w sprawie dwujęzyczności gminy Żukowo. Za kilka miesięcy na mocy uchwał Rady Miejskiej w Żukowie oraz decyzji ministerialnych w całej gminie Żukowo staną polsko-kaszubskie tablice z nazwami miejscowości a język kaszubski stanie się urzędowo językiem pomocniczym w gminie.
Te sześć lat zapamiętam jako czas dobrze wykorzystany w strukturze lokalnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dla realizacji szeregu cennych dla naszej społeczności przedsięwzięć.
Mojemu Następcy na stanowisku prezesa, Henrykowi Stachurskiemu- życzę wszelkiej pomyślności i deklaruję wsparcie, zwłaszcza przy finalizacji już rozpoczętych projektów.
Żona mi podpowiada, żebym za dużo nie obiecywał:)
Ze zrzeszeniowim pòzdrówkã
Tomasz Fopke
Polecam dokładną relację z walnego, pióra Karola Krefty: http://www.chwaszczyno.pl/wiadomosci-wszystkie/aktualnosci/1175-henryk-stachurski-nowym-prezesem-zk-p-chwaszczyno-gdansk-osowa-przejmuje-dowodzenie.html