Podejmij kaszubskie studia. Jeszcze można!
Ze strony kaszubi.pl:
Do 11 września 2013 r. przedłużony został termin naboru na nowy kierunek studiów (stacjonarne studia I stopnia) na Uniwersytecie Gdańskim – etnofilologię kaszubską.
Etnofilologia kaszubska może dać młodemu człowiekowi wysokie kompetencje językowe w kaszubszczyźnie, znajomość specyfiki pracy w różnych instytucjach oświatowych i kulturalnych (współpraca z radiem, prasą, muzeami na Pomorzu) nadto rzetelną wiedzę kaszuboznawczą: o języku, o historii, geografii, literaturze i folklorze regionu, orientację w polityce językowej Polski i Europy, co otwiera gamę możliwości kontynuacji nauki na studiach II stopnia.
Studenci kierunku mają szansę biegłego opanowania mówionej i pisanej kaszubszczyzny literackiej. Studia na etnofilologii kaszubskiej to także miejsce na dialog i swobodną wymianę poglądów dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są wiedzą o człowieku, jego tożsamości i kulturze.
Absolwenci etnofilologii kaszubskiej będą przygotowani do pracy w szkole (nauczyciel języka kaszubskiego w klasach IV-VI szkoły podstawowej), w mediach kaszubskich, w wydawnictwach regionalnych (edytor tekstu, korektor), czy też w instytucjach związanych z promocją regionu, m.in. w domach kultury i w administracji samorządowej. Zajęcia będą odbywały się także poza budynkiem UG, w ośrodkach związanych z kształceniem umiejętności profesjonalnych.
Przedmioty na kierunku etnofilologia kaszubska:
Praktyczna nauka języka kaszubskiego:
Gramatyka opisowa języka kaszubskiego = ok. 650 godzin (podobnie jak na filologiach obcych)
grupa przedmiotów językoznawczych:
Gramatyka języka polskiego
Hist. jęz. kasz. z elementami hist. jęz. polskiego
Kaszubszczyzna w świecie języków Słowian
Dialekty i gwary Polski
grupa przedmiotów literaturoznawczych:
Wstęp do literaturoznawstwa
Analiza dzieła literackiego
Poetyka
Historia literatury kaszubskiej
grupa przedmiotów kulturoznawczych:
Polityka językowa i etniczna w Polsce i Europie
Historia Kaszub i Kaszubów
Kultura kaszubska
Specjalności zawodowe = 360 godzin + praktyki
Nauczycielska (nauczyciel języka kaszubskiego w kl. IV-VI):
Psychologia, Pedagogika, Kultura żywego słowa z emisją głosu, Dydaktyka języka kaszubskiego Literatura dla dzieci i młodzieży,
Animacyjno-medialna (pracownik instytucji kultury, administracji publicznej i mediów regionalnych):
Animacja kultury, Kaszubskie instytucje kultury, Komunikacja międzykulturowa, Antropologia Kaszub i Pomorza, Kaszubsko-pomorski ruch regionalny, Media kaszubskie, Techniki i formy dziennikarskie, Retoryka wystąpień publicznych
uwaga: część zajęć związanych ze specjalnościami zawodowymi planuje się przeprowadzić we współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, m.in. szkoły, KUL w Wieżycy, MPiMKP w Wejherowie, media (radio Kaszëbë, Pomerania).
Przedmioty wspólne dla obu specjalności zawodowych:
„obligatoryjne” dla licencjatu każdego kierunku filologicznego: W-f, język obcy, historia myśli humanistycznej itp.
Jakie możliwości ma absolwent nowego kierunku studiów?
Po etnofilologii kaszubskiej można skończyć studia II st. filologii polskiej i uczyć dwóch przedmiotów: kaszubskiego i polskiego lub, wybierając spec. edytorską, pracować w wydawnictwach regionalnych jako korektor, redaktor, edytor. Po etnofilologii kaszubskiej można kontynuować studia na dziennikarstwie i szukać pracy w mediach lub wybrać się na slawistykę, etnologię czy kulturoznawstwo i… badać języki i kultury słowiańskie, skończyć studia doktoranckie i…. samodzielnie projektować swoją ścieżkę naukową i zawodową! Dla absolwentów etnofilologii kaszubskiej atrakcyjne może być także podjęcie studiów na pedagogice, socjologii, politologii, historii, czy filozofii i w zależności od upodobań i predyspozycji szukać pracy w urzędach, administracji samorządowej, w placówkach kultury i promocji regionu.